wz

nakladatelství Růže - edice Statečná srdce

 

    

Název Nakladatelství Růže se objevuje poprvé v roce 1968. Tehdy došlo k přejmenování původního Krajského nakladatelství v Českých Budějovicích založeného v roce 1958. Přijetím nového názvu byl zdůrazněn odklon od regionálního poslání nakladatelství. Názvem Růže, který navrhl tehdejší redaktor Jan Mareš, byl ale přesto vyjádřen vztah k regionu a kulturnímu dědictví Rožmberků. Zároveň měla nová značka Růže navozovat představu knihy jako daru, v souvislosti s květinou, která se daruje. Logo vytvořil grafik Jan Solpera.n Zakladatelem nakladatelství Růže byl Václav Vejsada, první ředitel a zároveň - podle pamětníků - neobyčejně zdatný tvůrce obchodní politiky.

Nakladatelství se snažilo také prosadit na celostátním trhu vydáváním levné lidové četby. Vznikly tak edice Česká čtyrkorunovka (později po zvýšení ceny přejmenovaná na Českou četbu) a Statečná srdce.Statečná srdce byla věnována především dětem a dospívající mládeži. Měla též podpořit skautské hnutí a jeho smysl pro morálku, romantiku a vztah k přírodě. Výzdobou edice byl pověřen ateliér Zdeňka Buriana.
V průběhu roku 1971 došlo k všestrannému úpadku nakladatelství a vydávání edice bylo zastaveno. V roce1989 byla sice edice obnovena, ale vyšly zde v obnoveném vydání pouze "Povídky rybářské hlídky" Jacka Londona. Avizované romány "Strážci zlaté řeky, Jerry z ostrovů a Ztraceni v pustině" nebyly vydány.

 
 
č.sv.

titul

náhledy obalů

stručný děj

01

Statečná srdce

Novák Jaroslav

Ilustrace: Burian Zdeněk

5/1969

43-005-69

 

Kvartán Jan Černický, jinak normální městský kluk,

jede poprvé v životě na tábor do přírody.

Nezkušený a trochu ostýchavý nováček si brzy najde přátele v partě stejně starých chlapců. Společně prožívají různá táborová dobrodružství při stavbě základny, vaření či hrách. Jan poznává nové hodnoty, vztahy a ze zelenáře se stává zkušený táborník, který se jen nerad na konci prázdnin loučí s novými kamarády.

02

Klekí Petra, bílý otec Apačů

Moravec Jaroslav

Ilustrace: Burian Zdeněk

1/1969

43-007-69

 

Posledních pár dní života Klekí Petry, bílého otce Apačů, ve kterých vzpomíná na svá mladá léta. Jako mladý učitel v Německu se přidal k rebelantům a byl nucen uprchnout do Ameriky. Při plavbě byl při panice na lodi zraněn a doživotně zmrzačen. Z nechuti ke společnosti se uchýlil k Apačům a stal se jejich učitelem. Po dlouhých letech se opět shledává s bílými lidmi - Old Shatterhandem a partou zeměměřičů.

03

Hoši z Modré zátoky

Kosina Miloš

Ilustrace: Krum Gustav

4/1969

43-010-69

 

Dobrodružství pěti chlapců z norské rybářské vesnice. Na staré jachtě, kterou si koupili a opravili, podnikají objevné plavby po Modré zátoce. Pomáhají celníkům chytit pašeráky a na opuštěném vraku nákladní lodi doplují až do Mexika.

 

04

Nejdřív já  1.díl

Fiker Eduard

Ilustrace: Konečný Bohumil

4/1969

43-015-69

 

Mladý český vystěhovalec Jan Šimek žije v Kanadě jako strážce lesa. Jeho ochotu vždy ustoupit ve sporu si místní usedlíci vykládají jako slabost a zbabělost. Pravdu tuší pouze místní strážce zákona Andy, který "Greedyho" Šimka požádá o pomoct při pátrání po nebezpečné partě pašeráků. Vše zkomplikuje příchod nové hezké učitelky, do které se Jan beznadějně zamiluje.

V tvrdém zápase o její přízeň s předpokládaným vůdcem pašeráků Billem Bealem však na žádost Andyho prohraje. Ve snaze uchránit matku učitelky před vězením bere na sebe vinu za zabití jejího manžela a utíká do lesů.

05

Nejdřív já  2.díl

Fiker Eduard

Ilustrace: Konečný Bohumil

4/1969

43-015-69

 

Jan na vlastní pěst pátrá po úkrytu pašeráků, těsně před cílem se k němu přidává Andy a indiánský policista, který požádal o pomoc i učitelka Helenu. Skrýš je objevena a začíná podivný hon. Pašeráci honí Jana, který se je snaží za cenu vlastního života vtáhnout do léčky. Za pomoci ostatních dřevorubců je nakonec banda zneškodněna, smrt Helenina otce vysvětlena a postřelenému Janovi se dostane útěchy u vysněné učitelky.

06

Jezero sedmi světel

Svojše Jaroslav

Ilustrace: Krum Gustav

1/1969

43-014-69

 

O tom, že skautský tábor ve čtyřicátých letech není jen romantika, ale spousta tvrdé práce, starostí i problémů s přesvědčí parta kluků ve hvoždickém lese. Zvláště, když je vedením pověřen šestnáctiletý rádce "Kmotr".

Postavit tábor, naplnit žaludky všech hladových, zabezpečit hlídky a hlavně zabavit ostatní, i když prší a nikomu se nechce ze stanu, to chce hodně nadšení a zkušeností. Ale i tak se dá prožít nejedno dobrodružství, poznat nové přátele a vyřešit záhadu tajemných světel.

 

07

Mlha nad Atlantikem

Běhounek František

Ilustrace: Junek Václav

1/1969

43-174-69

 

Chlapci Archie a Johnny Belvinovi, bratři z rybářské vesnice v kanadském Novém Skotsku, pomáhají v těžkých severních krajích rodičům s obstaráním obživy a přitom zažívají různé příhody s rosomákem či uprchlým vrahem. Na své loďce vyráží na lov ryb a v mlze zabloudí. Jen svou vůlí a houževnatostí se dokáží po několika dnech zachránit.

Další povídka "Škuner" vypráví o ztroskotání rybářské lodi, na které plují otec a syn Belvinovi. Ti zůstanou uzavřeni v potopeném škuneru a zachrání je až náhodně kolem plující loď.

08

Jerry z ostrovů  1.díl

London Jack

Překlad: Mertl,Plánská

Ilustrace: Burian Zdeněk

6/1969

43-023-69

 

Hlavním dějištěm románu Jerry z ostrovů jsou Šalamounovy ostrovy a divoký, temný ostrov Malaita, obydlený kanibaly. Jerryho - štěně irského teriéra, vychovávané v nenávisti vůči černochům - získal kapitán Van Horn, majitel lodi Arangi najímající otroky na práci na plantážích.  Spolu se plavil s kapitánem na další okružní cestě, prožil bouři  a byl hozen úkladným černochem Lerumim do moře, ze kterého jej na poslední chvíli zachránil milovaný pán kapitán.

09

Jerry z ostrovů  2.díl

London Jack

Překlad: Mertl,Plánská

Ilustrace: Burian Zdeněk

6/1969

43-023-69

 

Na své cestě se dostali až k ostrovu Somo, kde starý lstivý náčelník Bašti přelstil kapitána a celá osádka lodi byla povražděna. Jerry přežil zkázu a drancování lodi Arangi, bombardování ostrova Soma a viděl také vysušené hlavy svých pánů, visící v chatě náčelníka kanibalů Baštiho. Přesto, že Jerry změnil mnoho pánů, byl celý jeho život poutí za láskou člověka. V závěru se opuštěný Jerry dostává na loď bílých lidí, kde konečně nalézá nového pána a paní.

10

Stříbro na hladině

Nováková Marie

Ilustrace: Toman Karel

2/1970/73.300

43-001-70

 

Román ze života severoamerických Indiánů v době, kdy bílí obyvatelé létají letadlem a přivolávají pomoc rádiem. Vypráví o dívce z kmene Medvědích Indiánů, kterou chce její kmen zahubit, protože mu podle kouzelníkových slov přináší prokletí a která v kritické situaci, kdy v kmenu řádí zákeřná nemoc, přivádí pomoc bílých a prožívá citové okouzlení k bílému zachránci.

11

Sám sobě pomáhej

Habr Václav

Ilustrace: Konečný Bohumil

1/1970/70.000

43-004-70

 

"Každý člověk, který má za něco stát, musí dostat školu - tvrdou školu života, která mu jasně a názorně řekne, že si v životě musí pomoci sám...", říká jedna z postav tohoto výchovně chlapeckého románu z předrevolučního Ruska a ve smyslu této zásady určuje život líného a pyšného hraběcího syna. Čtrnáctiletý Pavel Stohrad-Stecký domýšlivý na svůj původ, je poslán se selským synem na tvrdou práci do lesů, kde prožívá výchovnou robinsonádu.

 

12

Vysoko jako oni

Kramář Ota

Ilustrace: Konečný Bohumil

2/1970/72.000

43-005-70

 

Dobrodružný román odehrávající se za druhé světové války v Anglii. Hrdinou je desetiletý anglický chlapec, kterého válka zbavila rodičů a domova a který si přeje co nejdříve stát se letcem.

13

Žlutá jola

Nevod Petr

Ilustrace: Konečný Bohumil

2/1970/67.000

43-013-70

 

Dobrodružná novela, zachycující prázdninový výlet dvou mužů z rybářské státní společnosti a malého chlapce motorovou lodí po Lipenském jezeře, spojený s kontrolou rybolovu a stíháním vodních pytláků. Stíhání, které pro jednoho pytláka končí málem tragicky, dává příběhu spád a napětí a mění se v chlapcově fantazii v jakési námořní dobrodružství

14

Tříoký jezdec

Fiker Eduard

Ilustrace:

2/1970/82.300

43-016-70

 

Za Tříokého Jezdce, nahánějícího všem nepoctivým lidem v kraji strach, se v tomto dobrodružném románě, odehrávajícím se v kanadských pralesích za doby kanadské jízdní policie, vydává odvážný mladý muž, který touto cestou pomáhá spravedlnosti a zachraňuje i svou dívku před neuváženým sňatkem.

15

Povídky rybářské hlídky

London Jack

Překlad: Pas Karel

Ilustrace: Junek Václav

2/1970/77.500

43-023-70

 

Sedm povídek (Bílý a žlutý, Řecký král, Výprava na zloděje ústřic, Obléhání Lancashirské královny, Charleyův lov, Demetrios Contos, Žlutý Šátek), spojených osobami a příběhy jedné hlídky. Jsou to dobrodružné příběhy z autorova mládí, kdy v sanfranciském zálivu bojoval proti rybářským pytlákům.

16

Ztraceni v pustině

Harte Francis Bret

Překlad: Kučerová Anna

Ilustrace: Burian Zdeněk

3/1970/78.000

43-027-70

 

Příběh dětí z divokého západu, jejichž rodina byla zabita při nájezdu indiánů. První díl románové trilogie o Clarenci Brantovi.

17

Ahoj, velrybáři

Kosina Miloš

Ilustrace: Junek Václav

2/1970/62.500

43-031-70

 

 

Dobrodružný román o osudech pytlácké velrybářské lodi, lovící u Grónska v době, kdy jsou velryby chráněny. Na pozadí běsnícího mořského živlu a vzájemné řevnivosti mezi členy posádky zachycuje střetnutí této lodi s lodí pirátskou, která se chce zmocnit získaného úlovku.

18

Jezero na Vysočině

Čemus Jan Karel

převyprávěla Fleyberková Dana

Ilustrace: Krum Gustav

2/1970/60.500

43-038-70

 

Prázdninové dobrodružství dvou chlapců, kteří chtějí překazit úklady propuštěného zločince ...

19

Černý vlk

Fabián Karel

Ilustrace: Konečný Bohumil

2/1970/62.000

43-039-70

 

Napínavý příběh, odehrávající se v hraničním pásmu na Šumavě. Autor zachycuje především spolupráci pohraničníků a cvičených psů při pátrání po narušitelích hranic. Na rozdíl od knih s obdobnou tematikou se autorovi podařilo velmi bezprostředně a citově zachytit přátelství lidí a zvířat v této obtížné práci.

20

Ocelová stezka

Burian Miroslav

Ilustrace: Junek Václav

/1970/62.500

43-003-71

 

Příběh jihočeského formanského synka, který v nesouhlasu s otcovým přáním, aby pokračoval v jeho formanské živnosti, utekl z domova, přeplavil se do Ameriky a zde nakonec stavěl "ocelové stezky".

21

Ztroskotání Pacifiku

Horák Václav

(vlastním jménem Bedřich Fučík)

Ilustrace: Junek Václav

2/1970/60.000

43-011-71

 

Dobrodružný román, v němž autor ve zkráceném znění zpracovává román anglického autora Fredericka Marryata, vydaný r. 1841. Příběh, který je obdobou "Robinsona", líčí život rodiny se čtyřmi dětmi a černou chůvou na neobydleném korálovém ostrově. Po ztroskotání lodi Pacifik se skupinka zachrání dík starému a zkušenému kormidelníkovi a pod jeho vedením přežije až do připlutí záchranné lodi.

22

Ztroskotání Pacifiku

Horák Václav

Ilustrace: Junek Václav

2/1970/60.000

43-011-71

 

2.část

23

Strážci Zlaté řeky

Svojše Jaroslav

nevydáno  
24

Černý Vichr

Fiker Eduard

nevydáno  
25

Vrácená země

Maška Karel

nevydáno  
26

Bouře nad Pořešínem

Procházka Radovan

nevydáno  

nečísl.

Povídky rybářské hlídky

London Jack

Překlad: Pas Karel

Ilustrace: Junek Václav

3/1990/50.000

43-018-90

Dobrodružné příběhy z doby autorova námořnického "mládí", kdy bojoval v sanfranciském zálivu proti pytlákům.